Το L.A. Ημαθίας κάνει Σινεμά!

img001

Οι μαθητές της Α΄ Λυκείου Ειρηνούπολης, συμμετέχουν στο πολιτιστικό πρόγραμμα κινηματογραφικής παιδείας «Το L.A. Ημαθίας κάνει σινεμά!». Αφού είχαν την ευκαιρία να εξοικειωθούν με τις βασικές αρχές της οπτικοακουστικής αφήγησης και να γνωρίσουν την τέχνη του κινηματογράφου, αποφάσισαν να εκφραστούν καλλιτεχνικά μέσω της ομαδοσυνεργατικής και βιωματικής μάθησης και να γίνουν οι ίδιοι δημιουργοί, φτιάχνοντας τη δικιά τους ταινία μικρού μήκους.

Δράσεις του προγράμματος:

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τον κινηματογράφο «Πάμε σινεμά;» επισκέφτηκε το σχολείο μας και δίδαξε στους μαθητές τα μυστικά της κινηματογραφικής γλώσσας.

Οι μαθητές επισκέφτηκαν το Φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους στη Δράμα, όπου είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για την ιστορία του Φεστιβάλ και να παρακολουθήσουν βραβευμένες μαθητικές ταινίες μικρού μήκους. Στα πλαίσια της τριήμερης εκπαιδευτικής εκδρομής στη Δράμα, που πραγματοποιήθηκε στις 27-28/02 και 01/03/2015, επισκέφτηκαν επίσης το σπήλαιο της Αλιστράτης και την πόλη της Καβάλας.

Οι μαθητές έχουν ήδη ξεκινήσει την παραγωγή μιας ταινίας μικρού μήκους, καθώς και τη δημιουργία ενός spot-trailer για την ταινία τους.

To be continued?

img001.JPGimg003.JPGimg010.jpgimg005.JPGimg006.JPGimg002.JPGimg004.JPGimg008.JPGimg007.JPGimg009.jpg